pokaz techniki linorytu - pracowna grafiki tradycyjnej

6jri

serdecznie zapraszamy 12 października 2017 (czwartek) godz. 18:00

linoryt - spadkobierca drzeworytu - podstawowa technika tradycyjnej grafiki warsztatowej, od niej większość grafików zaczyna swoją przygodę artystyczną. Technika, którą wielu grafików uważa za wstęp do innych bardziej zaawansowanych, inni doprowadzają ją do perfekcji jak np. Józef Gielniak. Zapraszamy do naszej pracowni graficznej na pokaz tej szlachetnej techniki.

Linoryt zaliczany jest do druku wypukłego. Jego powstanie i rozwój nastąpił na początku XX wieku w skutek pojawienia się syntetycznego materiału jakim było linoleum (płytka pcv).
Pisząc o linorycie nie można pominąć roli drzeworytu, który powstał już w starożytności. Pełnił on funkcję ilustracyjną do tekstu pisanego. W czasach współczesnych grafika pełni samodzielną dziedzinę sztuki. To właśnie linoryt należy do najprostszych i najbardziej przystępnych technik graficznych. Po przeniesieniu rysunku na płytkę i wycięciu tła dłutkiem graficznym, nałożeniu farby wałkiem, uzyskujemy czarno-białą odbitkę; bądź stosujemy bardziej wyrafinowane kompozycje barwne złożone z kilku matryc.