Anna Gutowska - malarstwo

DSCF2950Od czwartego października w galerii ogniska możemy oglądać wystawę malarstwa Anny Gutowskiej. Autorka jest uczestniczką zajęć edukacyjnych w pracowni rysunku i malarstwa. Zaprezentowane obrazy to martwe natury, pejzaże, studia postaci i aktów.

Jest to wybór prac powstałych w ostatnich czterech latach. Obrazy malowane są techniką akrylową. W martwych naturach dominuje głęboki i świetlisty kolor, barwy zestawiane są w stosunkowo mocnej i czystej formie. Przy dbałości o kolor doceniona jest też struktura i materialność poszczególnych obiektów tworzących kompozycję. W pejzażach wyeksponowana jest zdecydowana rola światła. W prowadzonej grze świateł i cieni, umiejętnie utrzymywane są wzajemnie znoszące się wartości, silne prawie graficzne kontrasty z emanacją świetlistego, dopuszczonego do pełni głosu koloru. Poprawność perspektywy w pejzażach z architekturą, rozeznanie w perspektywie koloru i powietrza, dookreślają zalety przyjętej konwencji malowania.

Bardzo udaną i wartościową częścią wystawy są studia aktów. Malowany z natury człowiek jest dla autorki niezwykle wyróżnionym doświadczeniem, nie tylko w deklarowanej postawie. W patrzeniu na postać ujawnia się cała siła wnikliwości, w doprecyzowywaniu studiowanej formy i wrażliwość stosowania subtelnych różnicowań. Szacunek do wszystkich tematów malarskich, duża doza pokory i bez wątpienia wrodzony talent, powodują że pozornie oczywiste malowanie z natury, wchłania osobowość autorki ujawniając kreatywny wymiar obrazów.

Dla podkreślenia nieprzeciętnych możliwości które już w tej chwili widzimy na tej wystawie, należy dodać że Anna Gutowska swoją przygodę z rysowaniem i malowaniem kontynuuje zaledwie od czterech lat.

Zapraszam do oglądania wystawy.

Zbigniew Mi