Finisaż wystawy Bułgarskiego Instytutu Kultury

wideo: Mirosław Rajkowski

Nasze kontakty z Bułgarią mają nie tylko formę przyjacielskich spotkań i przyjaznych kontaktów, ze Stowarzyszeniem Bułgarów we Wrocławiu, ale zaowocowały szeregiem wystaw i działań artystycznych w galeriach Otwartych Pracowni Ogniska Kultury Plastycznej dla Dorosłych im. Eugeniusza Gepperta

W naszych galeriach zaprezentowane zostały ekspozycje sztuki współczesnej i prace dotyczące kulturowo-historycznego dziedzictwa Bułgarii.

Bułgarski Instytut Kultury, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii, Ognisko Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta - Otwarte Pracownie Plastyczne dla Dorosłych, to organizatorzy finisażu wystawy jubileuszowej, pod patronatem Ministerstwa Kultury Republiki Bułgarii, wystawy grafiki wykładowców i studentów Akademii Sztuk Pięknych z Sofii , z okazji 120 lat jej istnienia.
Historia i kultura ziemi bułgarskiej została pokazana na fotografiach reżyserki Pani Viktorii Marinov. Jest to projekt zespołu Slawistyki Łódzkiej pod kierownictwem prof. dr hab. Georgi Minczewa ze wsparciem JE Konsula Honorowego Republiki Bułgarii we Wrocławiu Pana Jana Chorostkowskiego.
Finisażowi towarzyszył pokaz ikon pisanych przez uczniów Państwowego Liceum Plastycznego im. Tsanko Lavrenovaw mieście Plovdiv – zapoczątkowało to cykl wydarzeń we Wrocławiu promujących Europejską Stolicę Kultury, Plovdiv 2019.
Akademii Sztuk Pięknych w Sofii.

Z mini recitalem wystąpił gościnnie skrzypek Alexander Ivanov student Narodowej Akademii Muzycznej im. Pancho Vladigerova w Sofii.
Kulturę Bułgarii przybliżyła nam Pani Kalina Stancheva Atasze Kulturalny Ambasady Republiki Bułgarii i Dyrektor Bułgarskiego Instytutu Kultury.

O dobry nastrój, po części oficjalnej, zadbał wrocławski muzyk Dimczo Angelow.

Spotkanie przy stole z tradycyjnymi produktami kuchni bułgarskiej zgromadziło licznych degustatorów pysznych wyrobów i miłośników sztuki bułgarskiej.

Finisaż był połączony z obchodami Święta Narodowego Bułgarii – 22 września – Dnia Niepodległości Bułgarii oraz Europejskiego Dnia Języków 2016.

Dziękujemy wszystkim organizatorom i uczestnikom za współudział i przemiłe, przyjacielskie spotkanie:)