Świętowanie wiosny z bułgarską Marteniczką

 

fot: Bożena Mendyka

wideo: Mirosław Rajkowski

Od 1 marca Bułgarzy witają Wiosnę i zgodnie z prastarą, wiosenną tradycją, obdarowują się Marteniczkami. Najprostszą ich formą są czerwonobiałe sznureczki z włóczki – symbol zdrowia, szczęścia i zbliżenia między ludźmi.

Spotkanie happeningowe w duchu bułgarskiej tradycji, było żywe i barwne. Na pewno wszystkim biorącym w nim udział pozostanie w pamięci wystawa rzeźb Ryszarda Pajączka, w interesująco oświetlonych, szeregami świeczek w podziemiach Ogniska i dekoracja ich Marteniczkami przy dźwiekach skocznej bułgarskiej muzyki akordeonowej w wykonaniu Ewgenija Genewa i Dimczo Angelowa z zespołu Balkan Folk Acoustic, która porywała do wspólnego tańca Horo.

Przyjacielskie spotkanie w Galerii „Winda C” przeplatała też bułgarska muzyka, śpiewy i tańce. Na ścianach mogliśmy zobaczyć reportaże fotograficzne z wieloletniego świętowania Marteniczki we Wrocławiu oraz specjalnie na tą okazję wykonana przez Roberta Wieczorka „Mandala-Marteniczka”. Bułgarskie utwory na pianinie zagrała doktorantka Erasmusa Wrocławskiej Akademii Muzycznej Velislava Żeczkova-Stojanova z bułgarskiego Plovdiv.
Odbyła się również degustacja pysznego, bułgarskiego jedzenia - tikviczki, czuszka, ljutenica, suh tarator, czubryca, zakończona przyjacielskim toastem bułgarskimi winami oraz tradycyjne zaśpiewanie nieoficjalnego hymnu Bułgarów zagranicą „Moja strana Moja Bulgaria”. Wśród gości byli wolontariusze z Hiszpanii i Francji ze Stowarzyszenia „Ostoja”, śpiewaczka Halina Czekanowska z Ukrainy oraz Timoteusz Słowiański z Chatki Tańca, którzy włączyli się w zaimprowizowanych występach artystycznych.

Mamy nadzieję, że spotkania miedzykulturowe, staną się miłą tradycją w Ognisku i już zapraszamy na następne.

Patronat:
Ambasada Bułgarii, Bułgarski Instytut Kultury w Warszawie, Konsulat Bułgarii we Wrocławiu.

Organizatorzy:
Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Bułgarii, Bułgarskie Stowarzyszenie im. św. Cyryla i Metodego, Międzynarodowa Fundacja TERRA dla Pokoju i Tolerancji, Otwarte Pracownie Plastyczne dla Dorosłych - Ognisko Kultury Plastycznej im. E. Gepperta, Wrocławskie Centrum Integracji Kultur TERRA