– MOST GRUNWALDZKI MA JUŻ 111 LAT – WYSTAWA on-LINE

W roku 1904 ogłoszono konkurs na projekt mostu łączącego centrum Wrocławia z osiedlami i instytucjami jego wschodniej części. Zgłoszono 39 projektów, spośród których zwyciężył oznaczony godłem  “Naprężony” architektów Martina Mayera i inżyniera Roberta Weyraucha. Projekt przeszedł kilka zmian, do zespołu dołączył miejski radca budowlany Richard Pluddemann i w r 1907 został zaakceptowany przez władze Wrocławia.

Budowa trwała 2,5 roku a otwarcie zaplanowano równoczesnie z otwarciem Wyzszej Szkoły Technicznej (obecnie gmachu Politechniki Wrocławskiej). Starano się też o obecność cesarza Wilhelma II na tym podniosłym wydarzeniu, ale niestety ze względu na potrzebę jak najszybszego oddania przeprawy przez Odrę do uzytku, most uroczyście otwarto w dn. 10 X 1910 roku pod jego  nieobecność . Cesarz przybył ostatecznie na otwarcie Szkoły Wyższej w liostopadzie 1910 r i dopiero wtedy symbolicznie dwukrotnie przejechał przez Most  automobilem.

Tę datę 10 X 1910 r zauważył nasz kolega Wieław Mróz z grupy grafiki komputerowej i w związku z tym postanowiliśmy uczcić tę intrygującą 111-stą rocznicę oficjalnego otwarcia mostu Grunwaldzkiego (dawnego Kaiserbrucke).Ten most, który łączy 2 brzegi Odry jest też jakby symbolicznym połączeniem przeszłości z teraźniejszością, XX i XXI wieku, jak również Polaków z Niemcami.

Autorzy projektu:

Grażyna Żabińska

Barbara Malewicz

Wiesław Mróz

Operatorem drona i koordynatorem projektu jest Jan Mikołajek

panorama na niebieski most nad rzeką. Na rzecze barka.

Nowości

Back to top